Problemy z sercem? Koniecznie zró” badania u kardiologa... - dbam o siebie

badania holter ekg cieszyn

Badanie EKG jest w stanie wiele

Wizyta u lekarza kardiologa wcale nie musi wiązać się z problemami z sercem - może być to po prostu wizyta rutynowa, którą każdy na pewnym etapie życia powinien odbyć. Do lekarza kardiologa ludzie zazwyczaj zgłaszają się kied

Problemy z sercem? Koniecznie zró” badania u kardiologa... - dbam o siebie badania holter ekg cieszyn
y mają podejrzenia, że z ich sercem coś nie dzieje się do końca w porządku. Badanie EKG jest w stanie wiele powiedzieć na temat stanu serca. Medycyna idzie do przodu i wiele badań odpowie na pytanie co dzieje się ze stanem zdrowia człowieka. Dzisiaj ludzie żyją bardzo szybko, dlatego też jest to przyczyna wielu problemów ze stanem zdrowia ludzi. Wszechobecny stres i szybkie tempo życia przyczyniają się do wielu zawałów i udarów. Jeżeli dojdzie do tego niewłaściwa dieta jest to gotowy przepis na problemy ze zdrowiem. Każda osoba która pragnie życie w zdrowiu przez długie lata powinna skonsultować się z lekarzem kardiologiem, szczególnie wtedy, jeżeli ma podejrzenia co do tego, że jej serce może nie pracować właściwie z różnych powodów. Lekarz kardiolog jest nie tylko po to, aby leczyć ale także po to, aby zapobiegać różnym groźnym chorobom serca z których większość może skończyć się bardzo tragicznie. Pacjenci często bagatelizują zalecenia lekarza ale w przypadku lekarza kardiologa naprawdę nie warto tego robić. Warto słuchać lekarza i stosować się do jego zaleceń. Lekarz kardiolog powinien współdziałać z lekarzem rodzinnym i z innymi lekarzami u których pacjent leczy się z powodu chorób przewlekłych. Warto wiedzieć, że serce mamy tylko jedno i przeszczep jest rozwiązaniem ostatecznym.


Jeśli mamy dolegliwości związane z sercem

W dzisiejszych czasach wiele osób unika podstawowych badań. W zabieganiu warto jednak znaleźć czas na wizytę u lekarza i wykonanie badań.
EKG to istotne badanie dla każdego człowieka. Wykonuje się je, aby zdiagnozować choroby serca. To niedrogie i proste badanie. Niestety, nie wykazuje wszystkich problemów związanych z sercem. Mimo to warto je wykonać, bowiem może być pierwszym krokiem w diagnostyce. Kardiolog z pewnością zaleci takie badanie raz do roku dla każdego zdrowego człowieka.
Badanie EKG wykonuje się w pozycji leżącej, koniecznie w niegłośnym pomieszczeniu. Zapis EKG powinien być dobry technicznie i bez żadnych zakłóceń. Utrudnia to wówczas pracę kardiologa. Istotną kwestią podczas badania EKG jest to, aby nie rozmawiać oraz nie ruszać się. W przypadku mężczyzn, jeśli klatka piersiowa jest bardzo owłosiona, warto choć częściowo ją ogolić. Wówczas elektrody będą dobrze trzymały się klatki piersiowej i badanie przebiegnie sprawnie oraz znacznie szybciej.
Zaleca się, aby wyniki badania ocenił lekarz kardiolog, ewentualnie lekarz internista czy też lekarz rodzinny. Jeśli mamy dolegliwości związane z sercem, koniecznie powinniśmy zachować poprzednie EKG. W razie problemów zdrowotnych mogą się one przydać przy diagnostyce i porównaniu wyników sprzed paru lat.
Medycyna robi obecnie bardzo szybkie postępy, jednak warto brać pod uwagę, że warto powtarzać co roku ważne badania. EKG jest jednym z nich, bowiem informuje nas o stanie naszego serca. To niezwykle istotne badanie, które należy wykonać.


Elektrody połączone są przewodami z elektrokardiografem

EKG, czyli elektrokardiogram jest badaniem, w wyniku którego uzyskuje się zapis napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym. Takie napięcie wytwarzane jest przez każdą, pojedynczą komórkę mięśnia sercowego jako efekt przenikania przez jej błonę (ze zmienną prędkością) jonów sodu, potasu i wapnia. Powstałe w ten sposób napięcia w mięśniu sercowym, przewodzone są następnie przez tkanki na powierzchnię skóry, gdzie są rejestrowane przez elektrokardiogram za pomocą specjalnych elektrod. Dzięki badaniu EKG kardiolog może zaobserwować wszelkie nieprawidłowości i zmiany w pracy serca i jego ukrwieniu; towarzyszące różnym chorobom tego narządu. Samo badanie EKG wygląda następująco: pacjent leży na wznak, a na jego rękach, nogach i oczywiście na klatce piersiowej umieszcza się elektrody, przymocowane za pomocą klamer, gumowych pasków lub przyssawek. Posmarowane są one specjalnym żelem, który ma zmniejszyć opór elektryczny skóry. Elektrody połączone są przewodami z elektrokardiografem. Aby badanie EKG dało jasny, czytelny obraz napięć elektrycznych, badany powinien leżeć nieruchomo i rozluźnić wszystkie mięśnie. EKG rejestruje czynność elektryczną serca oraz, jeśli pacjent posiada rozrusznik, pracę tego rozrusznika. EKG jest najbardziej podstawowym badaniem serca, niezbędnym w diagnostyce wszystkich jego chorób. Nie wiąże się ono z żadnym dyskomfortem u pacjenta i jest proste w wykonaniu. Medycyna korzysta z EKG bardzo często, a każdy kardiolog wykonuje to badanie u wszystkich pacjentów zgłaszających jakiekolwiek dolegliwości związane z pracą serca.



© 2019 http://dbam-o-siebie.ckpss.edu.pl/